Kościół pw Świętego Krzyża

Naszą wędrówkę szlakiem Matki Ewy rozpoczynamy w parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża. To tutaj została ochrzczona w roku 1866 córka Waleski i Huberta von Tiele Winckler. Spójrzmy na ten zabytkowy kościół. Został wybudowany w latach 1856-1864 w stylu neogotyckim według projektu Augusta Sollera. Wieżę w obecnym kształcie ukończono w 1894 roku.
Fundatorką kościoła była Maria Winckler z Domesów, wdowa po Franciszku Aresinie, wówczas już żona Franciszka Wincklera. Córka Franciszka, Waleska, w swoim pamiętniku tak pisze o decyzji budowy:

 

"Postanowiono, że mama będzie
budować nowy kościół.
Stary jest bardzo mały, walący się,
wymagający pokrycia papą.
Chociaż nowy będzie bardzo piękny,
to starego mi żal. Połyskiwał tak przyjaźnie
poprzez stare drzewa (...)".


Kościół pierwotnie miał stanąć właśnie na terenie parku zamkowego na miejscu starego, rozebranego w 1853 roku kościółka opisanego przez księdza Norberta Bonczyka w poemacie "Stary kościół miechowski". Jednak ze względu na podmokły i niestabilny grunt (tzw. kurzawka), wybudowano go na sąsiednim wzgórzu.

 

"Tam na górce Kościółek z białymi murami
Otoczony z tąd stawem, z owąd ogrodami;
Tam zamek, tam plebania,
tam szkoła z Rektorem!(. . .)"


Przejdźmy na moment na przykościelny cmentarz. Zobaczymy tu groby m.in. zamordowanych przez Armię Czerwoną w 1945 roku mieszkańców Miechowic, poległych górników i rodziny księdza Norberta Bonczyka. Natomiast tuż obok kościoła, w miejscu prezbiterium tymczasowej kaplicy, w której odprawiano nabożeństwa podczas budowy kościoła, znajduje się grób pierwszego proboszcza parafii Świętego Krzyża, księdza Józefa Preussa. Szczątki właścicieli Miechowic, Domesów, Aresinów i Wincklerów spoczywają w kościelnej krypcie.

Nad wejściem głównym do świątyni znajduje się portal wykonany z piaskowca, z wyróżnionym postaciami miechowity i górnika. Natomiast w środku kościoła zwróćmy uwagę na rzeźbę Madonny z białego marmuru. Jest to ostatnie dzieło znanego artysty Theodora Kalidego. W roku 1999, kościół otrzymał l nagrodę głównego konserwatora zabytków - „zabytek zadbany". Jest to niewątpliwie ogromna zasługa księdza prałata Jana Plichty, wieloletniego proboszcza parafii (1976-2008). Kościół od momentu objęcia parafii przez księdza Plichtę do roku 1999, przeszedł gruntowny remont wewnątrz i na zewnątrz. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Bartosz Podhajecki.

Kościół pw Świętego Krzyża

"Otóż jesteśmy we wsi, która już z imienia
Jest dowodem dostatku i dobrego mienia.
Wieś ta jedyna w świecie, zwie się Miechowice-
Imię jej przy Szkarodce głoszą dwie tablice"

krypta

Krypta

wnętrze kościoła

Wnętrze kościoła

 

pieczec
Rada Dzielnicy Miechowice
parafia_ea
Parafia Ewangelicko - Augsburska
sw_krzyz
Parafia pw Świętego Krzyża
logo_bytom2